Biżuteria Newsy

Biała dziewczyno, zdejmij obręcze!!!

Na ścianie koledżu w Pitzer w Kalifornii pojawiło się graffiti z napisem:

„White Girl, take off your hoops!!! ”  ( Biała dziewczyno zdejmij swoje obręcze! ) Taką informację można  przeczytać w Claremont Independent. O co chodzi? 

 

Chodzi o okrągłe, duże kolczyki, prezentowane w kolekcjach na Jesień/ Zima 2017, zaprojektowanych między innymi przez Marca Jacobsa, Fendi i Michaela Korsa.

Dlaczego wzbudziło to taki sprzeciw u studentek Pitzer, że stworzyły graffiti? Uważają, że promowanie okrągłych, wielkich kolczyków u białych kobiet jest formą rasizmu wobec tych czarnoskórych. Ten rodzaj biżuterii często jest noszony przez dziewczyny w gettach a ich pretensjonalny wygląd w tych kolczykach nie wzbudza pozytywnych emocji.

Używanie więc takich kolczyków czy innych ozdób charakterystycznych dla mieszkańców getta w kontekście białej kobiety, ich zdaniem jest nie na miejscu. Szczególnie, że projektanci czerpią inspiracje ze stylu zmarginalizowanych grup i przedstawiają je potem na białych modelkach, nadając im zawadiacki, niegrzeczny „look”. Nie zastanawiają się przy tym nad historią i pochodzeniem tych ozdób.

Czy roszczenia studentek są uzasadnione? Dziewczyny uważają, że okrągłe, duże kolczyki wywodzą się z kultury afrykańskiej więc z założenia jest przypisany do osób czarnoskórych. Jednakże zapominają, że ten typ biżuterii był stosowany już w starożytności np. w Mezopotamii czy Grecji. W latach 60/70-tych  „hoopsy” były popularne wśród celebrytek, niezależnie od ich koloru skóry. Pamiętamy przecież w nich Cher lub Madonnę czy nawet Dolly Parton.

 

Ja osobiście nie widzę powodu aby białe kobiety musiały zrezygnować z okragłych kolczyków jeśli dobrze się w nich czują i świetnie wyglądają, nie rozumiem też sztucznie wprowadzonego podziału, który właśnie na skutek napisu wydaje się rasistowski.

hoop_earringscover_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy Wy również tak jak ja widzicie w tych stylizacjach sumeryjską księżniczkę? Dla przypomnienia odsyłam do mojego dawnego wpisu o historii biżuterii Mezopotamii.

 

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz