Newsy

Przetwory

Po raz kolejny w PZO odbędą się Przetwory.

przetwory

10-12 GRUDNIA 2010 
ul. Mińska 25 (Soho Factory) 


Tegoroczna, już piąta edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY będzie miała zasięg międzynarodowy. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Niemiec do Warszawy przyjadą i przetwarzać wspólnie z polskimi artystami będą designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), który słynie z recyclingowych projektów na dużą skalę. 

IDEOLOGIA 

Design, który respektuje ekologię, szanuje środowisko naturalne, połączony z recyclingiem, czyli powtórnym wykorzystaniem materiałów jest mocną tendencją światowego wzornictwa. Trudno – projektując ciągle nowe przedmioty – oprzeć się refleksji o eksploatacji naturalnych zasobów Ziemi, narastającego konsumpcjonizmu czy w końcu nietrwałości nowo wytworzonych rzeczy. 
Istniejemy w obiegu kupowania, używania, kolekcjonowania, wyrzucania, dzielenia się rzeczami. Człowiek XXI wieku tonie w ilości wyprodukowanych, zużytych i uzbieranych przedmiotów. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z procesu czy podróży jaką przechodzi przedmiot zanim trafi w nasze ręce. 

Jednocześnie „recycling”, „sustainability” jako pojęcia stały się globalną tendencją i tematem poszukiwań dobrych rozwiązań w prawie w każdej dziedzinie życia. Można je sprowadzić do pytania: jak przetrwać? Realizując od kilku lat Przetwory, stawiamy siebie na drugim biegunie wobec masowej produkcji, pokazujemy zupełnie inny stosunek do produktu promując idee DIY, wspieramy unikatowe projekty i kreatywne rozwiązania. W tym roku, chcemy pójść dalej i zadać artystom prowokacyjnie pytanie JAK PRZETRWAĆ? 

Dzięki obecności grup projektowych i designerów z różnych krajów europejskich pragniemy nadać naszej imprezie rangę MIĘDZYNARODOWĄ, a publiczności dać możliwość zapoznania się z najświeższymi pomysłami na połączenie recyclingu z designem. 

ZNOWU W PZO 

W tym roku Przetwory wracają do PZO – Polskich Zakładów Optycznych, w których odbywały się dwie pierwsze edycje festiwalu. Ale tym razem okupować będą drugą część zakładów przy ul. Mińskiej 25, w której obecnie tworzona jest przestrzeń Soho Factory. 

Zajmą centralnie usytuowaną 2700 metrową halę, w której dawniej odbywała się produkcja podzespołów optycznych. 
Artyści rozpoczną pracę 10 grudnia, pracując samodzielnie albo w specjalnych grupach warsztatowych. 
Dla publiczności PRZETWORY zostaną otwarte 11 grudnia (sobota) w godz. 13-20, 12 grudnia niedziela. 12-19. Ogłoszenie werdyktu jury o godz. 18 w niedzielę. 
W trakcie imprezy odbędą się również prelekcje i prezentacje naszych gości z zagranicy oraz recyclingowe warsztaty dla dzieci.

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz