Biżuteria historia biżuterii

1000 lat w naszyjnikach – Anna Orska

Jako archeolog z wykształcenia i pasjonatka biżuterii artystycznej chciałabym Was zachęcić do odwiedzenia Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie przy ulicy Długiej 52 (Arsenał). Od 15 maja do 25 sierpnia 2014 r możecie zobaczyć wystawę  ‚ 1000 lat w naszyjnikach” prezentującą biżuterię Anny Orskiej. Przy współpracy z Muzeum  Archeologicznym w Poznaniu artystka dostała propozycję zaprojektowania naszyjników przy wykorzystaniu fragmentów, dębowych wałów grodu w Ostrowie Tumskim. Jest to nie byle gratka dla projektanta użycie w swojej biżuterii fragmentów grodu Mieszka I, polecam więc zobaczyć jak  połączono stare z nowym.

Dla tych, którzy nie mieli do tej pory okazji zwiedzić pozostałości grodu w Ostrowie Tumskim przedstawiam krótką historię i rycinę z rekonstrukcją.

Gród powstał na Ostrowie Tumskim, piaszczystej wyspie ulokowanej pomiędzy Wartą i Cybiną. Było to dogodne miejsce do założenia osady zarówno ze względów militarnych, jak i komunikacyjnych. Pierwsi osadnicy pojawili się na Ostrowie na przełomie IX i X w. W północnej części wyspy zbudowali w owym czasie niewielki gród z drewnianą zabudową ale w poł. X w. Mieszko I  uczynił z niego potężny zespół obronny. Mieszko I zaczął wznosić budowle bardziej okazałe i kamienne, rozbudowywał gród wydzielając w nim część książęcą  z  Palatium.  Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że własnie w tej części grodu znajdowała się pracownia złotnicza i jubilerska, wytwarzająca ozdoby i naczynia dla książęcej rodziny. Gród w Ostrowie Tumskim był początkiem państwa Piastów i pierwszym założeniem miasta Poznań a przede wszystkim podwaliną Państwa Polskiego .

grd_Ostrw_Tumski

Rekonstrukcja północnej części poznańskiego grodu w 2 połowie X w. Rys. Jarosław Gryguć

warsztat_ostrw_tumski

Pozostałości po dawnej pracowni złotniczej mieszczącej się zaraz przy palatium. Znaleziono w tym miejscu dawne tygle odlewnicze, pocięte i stopione ozdoby ze złota, złote folie, granulki, filigrany i nity, oraz paciorki i oczka z kamieni ozdobnych oraz szkła.

 

Przechodząc do głównego punku programu przedstawiam kilka naszyjników Anny Orskiej, prezentowanych na wystawie.

Anna Orska

naszyjnikOrska

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz