biblioteka

Czym do cholery jest Biżuteria Narracyjna? Jak zrozumieć współczesną biżuterię.

 Czym do cholery jest Biżuteria Narracyjna?

Zapyta każdy kto lubi nosić biżuterię i traktuje ją jako ładną ozdobę.

Otóż biżuteria ma dwa oblicza jedno to „piękno” drugie to „przesłanie”. Czasem posiada obydwa jednocześnie ale zdarza się to niezwykle rzadko. Biżuteria z przesłaniem to taka, którą zaprojektowano i stworzono po to żeby wyrażała lub powodowała jakąś głębszą myśl, wrażenie lub odczucia. Ma też cechy dzieła sztuki tak jak obraz, rzeźba czy instalacja itp.  Ta forma biżuterii  przez świat artystyczny nazywana jest „Contemporary Jewellery” czyli Biżuterią Współczesną. Wpisuje się ona w kanon tzw. Sztuki Współczesnej, która ma swoje tendencje i manifesty.

Biżuteria Współczesna również ma swoje nurty np. wspomnianą w tytule „Biżuterię Narracyjną”.

A więc czym jest albo jak scharakteryzować Biżuterię Narracyjną?

Niestety. Nie ma żadnej akademickiej definicji dla tego pojęcia. Spróbuję więc jakoś wytłumaczyć je na podstawie przeczytanych przeze mnie książek i dyskusji internetowych.

Głównym źródłem informacji jest książka  „Contemporary European Narrative Jewellery ” pol. tł. Nowoczesna Europejska Biżuteria Narracyjna dotycząca właśnie tego typu biżuterii. W niej znalazłam wypowiedź Profesora jubilerstwa Jack’a Cunningham’a, który określił ją tak:

Describes narrative jewellery as, ‘small objects that have the potential to speak of large issues, make bold statements and question accepted values. Like a piece of poetry, this is the art of condensing, of distilling thoughts and ideas into a reduced visual representation’. (Cunningham, 2007, Chapter 1)

W skrócie można ująć to tak: Są to małe obiekty, które mogą mówić o dużych sprawach, pogłębiać wypowiedzi i kwestionować przyjęte wartości. Jest to sztuka kondensacji, destylacji myśli i pomysłów ukazana w wizualnej prezentacji.

Nie wiem czy powyższy opis Cię satysfakcjonuje?  Mnie nie, szukałam więc dalej i natrafiłam na kolejne informacje. Jedną z nich jest strona Narrative Jewellery  gdzie ktoś zaczął prowadzić bloga o biżuterii narracyjnej. Niestety przerwał go rok temu ale pozostawił w nim cenne informacje i ciekawe przykłady biżuterii.

Innym  wartościowym źródłem okazała się dyskusja na Crafthouse, gdzie ktoś stwierdził, że Biżuteria Narracyjna  to forma, która opowiada tylko osobiste historie autora i wyraża jedynie jego przeżycia lub wrażenia.

Ta interpretacja wydaje się mi bardzo sensowna i taką chciałabym uznać za właściwą.

Uwaga, jest jendak pewien haczyk!

Bardzo łatwo pomylić Biżuterię Narracyjną z tzw. Biżuterią Konceptualną.

Aaa, wydaje się, że znowu zaczynamy grzęznąć w teoriach!

Wybrnę posiłkując się znowu dyskusją na Crafthouse. Stwierdzono tam, że owszem Biżuteria Konceptualna przedstawia wartości, myśli, idee ale nie stanowi jedynie osobistych przeżyć artysty. Dodatkowo posiada ona punkt wyjściowy jakim jest koncept i realizuje proces twórczy, który jest niekiedy ważniejszy od końcowego produktu.

Jeśli  nie planujesz zostać projektantem Biżuterii Współczesnej to te różnice nie powinny bardzo przeszkadzać w odbiorze a już na pewno w jej noszeniu. Gdybyś jednak postanowił/a zostać projektantem to musisz prześledzić przynajmniej wspomniane przeze mnie źródła.

A teraz mam dla Ciebie gratkę niezależnie czy jesteś kolekcjonerem, pasjonatem biżuterii a w szczególności projektantem.

Właśnie wydano książkę ” Narrative Jewellery” gdzie Mark Fenn zebrał 450 zdjęć 241 czołowych projektantów „Biżuterii Narracyjnej” na świecie. Może właśnie tam znajdziesz odpowiedź co do istoty tej biżuterii a już na pewno zapoznasz się z nią bardziej niż kiedykolwiek miałeś/aś okazję.

Bookcover

 

Autor  Mark Fenn wykonał naprawdę cenną pracę aby zadowolić Twoją ciekawość i nacieszyć Twoje oczy.Mark_Fenn

A tu namiastka tego co możesz zobaczyć w książce. LisaKrber2

Lisa Kröber

maealandes1

Mae Alandes

JackCunningham1.

Jack Cunningham

JoPond.obverse.001

Jo Pond

Sophia_Georgiopoulou2

Sophia Georgiopoulou

EdenSilverMyer001

Eden Silver-Myer

Maynumberonebroochbymarkfenn

Mark Fenn

barbaraminor002housewithbananapalms

Barbara Minor

 

 

DauvitAlexanderMacbethBrooch_2

Dauvit Alexander

Nie wiem jak Ty ale ja bardzo bym chciała tę książkę mieć. Kosztuje zdecydowanie ponad 200zł ale myślę, że będą to dobrze wydane pieniądze:)

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz