Biżuteria Porady

Współczesne Matronalia

W Dzień Kobiet mężczyźni zazwyczaj dają nam kwiaty lub słodycze. A gdyby tak dali nam coś bardziej cennego na znak szacunku?  Wydaje się mało realne a jednak, taki zwyczaj obowiązywał już w starożytności.

Słyszałaś o Matronaliach? Uważa się je jako pierwowzór Dnia Kobiet.

W starożytnym Rzymie Matronalia były festiwalem poświęconym Junonie i przypadały na 1 marca. Rzymskie kobiety (mężatki) nosiły kwiaty, kadzidła i podarki do świątyni Junony na Eskwilinie prosząc o szczęście w małżeństwie i macierzyństwie. Mężczyźni zaś dawali tego dnia prezenty żonom i matkom aby okazać im szacunek. Zazwyczaj były  to kwiaty i biżuteria lub inne cenne przedmioty.

Nazwa wydarzenia pochodzi od Matrony – matki/ kobiety zamężnej. To dla niej było to święto, aby mogła spędzić go w miłej atmosferze, zrelaksować się, odpocząć i być obdarowana niczym bogini.

Jeśli potraktujesz Dzień Kobiet jako kontynuację Matronaliów to nie tylko twój ukochany może Cię obdarować prezentem ale i Ty sama możesz poczuć się boginią. Pomyśl o relaksie po pracy, może SPA lub kąpiel przy aromatycznych świecach a może zakupy tylko dla siebie?

Jeśli czytasz tego bloga to pewnie zakup nowej biżuterii będzie tym co sprawi Ci dużo radości.

Polskie projektantki swoją biżuterią powinny zachwycić niejedną Matronę. Oto kilka propozycji od kobiet dla kobiet. Wybór pozostawiam Tobie.

Kasia Wójcik 

Geometryczne i duże formy idealnie wpasują się w aktualne trendy modowe.

Anka Krystyniak

Ta biżuteria przełamuje stereotypy w postrzeganiu symboli zarówno kulturowych jak  i religijnych.

Edyta Byrska

Biżuteria w całości wykonana ręcznie.

 

MMArte

Wizytówką projektantki są pierścionki ale warto też zwrócić uwagę na inne projekty artystki.

OK JEWELLERY Oliwia Kuczynska

Subtelna i elegancka biżuteria srebrna lub pozłacana, często z dodatkiem hematytów.

Mimikra Kinga Sulej

Założeniem artystki  jest stworzenie jak najbardziej przestrzennej formy z jednego arkusza srebra. Po uformowaniu srebro jest oksydowane dzięki czemu osiąga ciekawy, ciemny kolor.

 

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz