Biżuteria

Retrospekcja

Cofam się w czasie aby usprawnić przyszłość.

Ostatnio przeglądałam zawartość mojego bloga czyli wszystkie wpisy od początku 2010 roku.  Okazało się, że część z nich wymaga weryfikacji bo przez lata w internecie wiele się zmieniło i na przykład niektóre zdjęcia we wpisach były już niedostępne, linki odnosiły się do nieistniejących stron, polecane czasopisma biżuteryjne już nie są publikowane, a niektórzy artyści zawiesili swoje działania artystyczne.

Poprawki zajęły mi trochę czasu ale nadal uważam, że niektóre rzeczy wydają się bardzo przestarzałe. Pomyślałam jednak, że może nie będę wszystkiego zmieniać i zostawię jako relikt przeszłości. Przeglądając wpisy rok po roku zauważyłam przede wszystkim jak bardzo zmienia się moda w dziedzinie biżuterii. Co ciekawe najbardziej w biżuterii autorskiej i alternatywnej. Mimo, że nie powinna ona podlegać modom to jednak widać na przełomie tych prawie 8 lat, że obowiązywały charakterystyczne trendy. Z pośród nich na pewno trzeba zwrócić uwagę na wytwory recyclingowe. Artyści dbający o środowisko używali i pewnie nadal używają wszelakich materiałów które nadają się do przetworzenia, począwszy od opakowań, ceramicznych talerzy przez deskorolki, tkaniny, stare meble aż po samoloty. Ja również wpasowałam się w ten nurt i  wytwarzałam biżuterię z plexi reklamowej z dętek rowerowych lub oporników.

kibako11

 

Broszka z plexi reklamowej, moja biżuteria z przed lat KIBAKO

spinki

Spinki z talerzy „Społem” Magdaleny Ziółkowskiej z marki Porcja

Twórcy bardziej skoncentrowani na naturze wytwarzali biżuterię z naturalnych materiałów typu liście, warzywa, drewno, muszelki, szkło wymyte przez wodę morską i wiele innych rzeczy jakie tylko można było znaleźć w swoim otoczeniu. Pojawił się również styl na ozdoby o dużych formach z tanich półfabrykatów w połączeniu z gąbką, pleksi, plastikiem, metalem, tiulem itp. Przede wszystkim musiało być okazałe i kolorowe i zawierać indywidualny dla projektanta styl.

ABlayth1

 

Naszyjnik od Anny Blauth

Zaobserwowałam  także silny trend biżuterii tworzonej z modeliny fimo czy żywicy transparentnej, w której zatapia się wszelakie przedmioty i rośliny.

Calus1
Naszyjnik z żywicy z zatopionym dmuchawcem, Sylwia Calus

Wraz z pojawianiem się nowych technologii rozwinęła się również moda na plastikową biżuterię wycinaną laserowo lub z drukarki 3D. Był to nowy kierunek w tworzeniu wzorów bo zamiast zdolności manualnych wymagał umiejętności w posługiwaniu się programem graficznym typu Corel albo projektowym typu CAD.

qlloeBransoletka druk 3D, Qlleo

Jeszcze stosunkowo niedawno pojawiły się również eksperymenty z biżuterią z betonu architektonicznego i innych materiałów, które z pozoru wydają się ciężkie i nieadekwatne do biżuterii a jednak dają ciekawe efekty wizualne.

beton1

kolczyki z betonu architektonicznego od STRUKTU

Wszystkie wymienione techniki mają swoją kontynuację dzięki projektantom, ktorzy wytworzyli osobisty, ponadczasowy styl cieszący się zainteresowaniem, pozostali poszukują nowych inspiracji.

Aktualnie sztuka biżuteryjna trochę zmieniła kierunek. Pojawia się co raz więcej, bardzo profesjonalnych wytwórców, którzy używają zarówno tradycyjnych materiałów typu srebro i złoto jak i mniej konwencjonalnych typu żywice, szkło czy porcelana. Kreują z nich bardzo wyważone, wręcz minimalistyczne dzieła, które znajdują uznanie nawet za granicą. Dzieje się tak nie tylko za sprawą dobrej jakości materiałów ale i dzięki precyzji wykonania.

Zapraszam więc do dalszego zaglądania na mojego bloga bo będę ich prezentowała.

poprzedni post
następny post

Może Ci się spodobać również

Brak komentarzy

Napisz komentarz